نقش تایر در ایمنی خودرو و راحتی سرنشین‌ها

مقدمه: نقش تایر در ایمنی خودرو

آخرین باری که تایر خودروی خود را چک کردید یا خودروی خود را روشن کرده و از تایرهای آن استفاده کردید کی بود؟ اگر چند ماهی است که دست به این کار‌ها نزده اید، ممکن است در حال قرار دادن خودتان در معرض خطر بزرگی در جاده باشید. هیچ گاه نباید نقش تایر در ایمنی خودرو را دست کم بگیرید.

وضعیت تایر‌های خودرو نقش مهمی‌ در ایمنی شما در جاده دارد. طبق گفته‌ی اداره‌ی ملی ایمنی ترافیک بزرگراه آمریکا، هر سال 11 هزار حادثه رانندگی به دلیل شرایط بد تایر‌های خودرو در این کشور رخ می‌دهند.

خوشبختانه، نیازی نیست یک مکانیک باشید تا بتوانید از روش های خرید یک تایر مناسب یا نگه داری تایر خودرو سر در بیاورید. می‌توانید از راهنمایی‌ها و توضیحاتی که در این پست در مورد نقش تایر در ایمنی خودرو فراهم کرده ایم استفاده کنید تا از تعویض زود هنگام تایر و حتی حوادث مرگبار جاده‌ای جلوگیری کنید.

نقش تایر در ایمنی خودرو: فشار تایر

فشار تایر بر ایمنی خودرو، عمر تایر و مصرف سوخت تاثیر گذار است. با تنظیم فشار مناسب در تایر می‌توانید خطر تصادف‌های جاده‌ای را کاهش داده و طول عمر تایر‌های خود را افزایش دهید. همه‌ی تایر‌های خودروی خود را حداقل یک بار در ماه چک کنید. این کار را باید قبل از به کار انداختن تایر‌ها و در حالی که دمای هوای بیرون معتدل است انجام دهید. اگر در مسافت‌های طولانی رانندگی می‌کنید یا در منطقه‌ای با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید، باید فشار تایر خود را به دفعات بیشتری چک کنید.

حد فشار مناسب بسته به نوع خودرو و تایر متفاوت است. می‌توانید از دفترچه راهنمای خودرو یا برچسب راهنمای راننده روی در سمت راننده برای فهمیدن فشار مناسب تایر برای خودروی خود استفاده کنید.

ساییدگی رویه تایر را بررسی کنید

چک کردن رویه‌ی تایر ساده ترین راه برای بررسی پارگی‌ها و ساییدگی‌ها و شناسایی مشکلات مربوط به سطح فشار و همترازی تایرها است. در طول بررسی چشمی‌ تایر‌ها به دنبال این علامت‌ها باشید:

تورم بیش از حد یا تورم کم

فشار هوای بسیار زیاد یا بسیار کم باعث نامتوازن شدن تماس تایر و سطح جاده می‌شود. تایر با تورم زیاد در بخش مرکزی سایش بیشتری پیدا می‌کند. تایر‌های با فشار زیاد نسبت به ناهمواری‌های سطح جاده واکنش زیادی نشان داده و بالانس خوبی ندارند. این امر راحتی سرنشین‌ها را به طور منفی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برعکس این حالت زمانی رخ می‌دهد که فشار هوای درون تایر کم باشد. فشار کم باعث افتادگی رویه تایر می‌شود و کنترل خودرو در شرایط رانندگی دشوار، مانند آب و هوای بارانی و برفی یا جاده‌های سنگلاخی، را بسیار مشکل تر می‌کند. تورم کم باعث می‌شود گوشه‌های تایر بیشتر از مرکز آن ساییده شوند چون تایر بیشتر خم شده و دمای لاستیک بالاتر می‌رود. با برسی این الگوهای سایش روی تایر خودروی خود می‌توانید فشار هوای درون آن را تنظیم کنید.

ساییدگی تنها در یک گوشه تایر

اگر متوجه شدید که تایر شما تنها در یکی از گوشه‌ها ساییده شده است، این نشانه ممکن است نمایانگر عدم همترازی تایر‌ها نسبت به هم باشد. زمانی که تایر‌ها به درستی با هم همتراز نباشند، طول عمر تایر‌ها کم شده و خطر از کنترل خارج شدن خودرو در روز‌های بارانی بیشتر می‌شود.

ساییدگی‌های بی قاعده در تایر خودرو

ساییدگی بی قاعده‌ی تایر خودرو یا پوسته پوسته شدن آن می‌تواند نشان دهنده‌ی مشکل در تنظیم فشار، عدم هم ترازی لاستیک‌ها یا خرابی فنربندی خودرو باشد.

عمق رویه تایر را بررسی کنید

بررسی عمق رویه تایر می‌توانند به اندازه‌ی بررسی الگو‌های ساییدگی دارای اهمیت باشد. تایر‌های خودرو برای نگه داشتن کشش خوب با سطح جاده و لیز نخوردن در جاده‌های خیس به عمق رویه مناسب نیاز دارند. با داشتن یک تایر با رویه ضخیم و شیار‌های عمیق‌تر بهتر می‌توانید در شرایط دشوار رانندگی کنید. تایر‌های ضخیم‌تر بهتر از پس جاده‌های خیس، برفی، سنگلاخی، گلی و پر دست انداز بر می‌آیند.

 اگر اجازه دهید رویه‌ی تایرتان بسیار ساییده شود، کنترل کمتری در جاده در اختیار داشته و خودروی خود را در معرض خطر لیز خوردن در روزهای بارانی یا کاهش نیروی ترمز قرار می‌دهید.

نقش تایر در ایمنی خودرو را دست کم نگیرید. طولانی شدن مدت زمان ترمز در روزهای بارانی می‌تواند حتی از لیز خوردن خودرو نیز خطرناک‌تر باشد. تایر‌های قدیمی ‌و ساییده شده در روزهای بارانی در سرعت 64 کیلومتر در ساعت، 90 الی 180 سانتی متر  جلوتر از تایر‌های نو ترمز می‌کنند.

برای جلوگیری از خطرات رانندگی با یک تایر ساییده شده، به طور ماهانه عمق رویه تایر‌های خود را بررسی کنید. عمق معمولی یک تایر باید حدود 11.32 اینچ باشد. کمترین عمیق رویه‌ی مجاز برای تایر خودرو 2.32 اینچ است، اما برای جلوگیری از حوادث در روزهای بارانی، هیچ گاه نباید اجازه دهید عمق رویه تایر شما از 4.32 اینچ کمتر شود. در صورت کمتر شدن عمق رویه‌های تایر خودرویتان از این مقدار، بهتر است آن‌ها را تعویض کنید. توصیه می‌شود همه‌ی چهار تایر خودروی خود را با هم عوض کنید، حتی اگر یکی یا دوتای آن‌ها هنوز به حد ساییدگی کامل نرسیده اند. تعویض همه‌ی چهار تایر به شما اطمنان می‌دهد که در جاده با خطر لیز خوردن مارپیچی یا خارج شدن خودرو از کنترل رو به رو نخواهید شد. با درک نقش تایر در ایمنی خودرو و بررسی مرتب رویه‌ی آن می‌توانید از خطرات جاده ای در زمستان در امان بمانید.

نقش تایر در ایمنی خودرو: قطر تایر

در ادامه بررسی نقش تایر در ایمنی خودرو، به این توضیحات در مورد اهمیت قطر تایر توجه کنید. ممکن است در هنگام خرید تایر به قطر آن دقت نکنید، اما قطر تایر تفاوت زیادی در عملکرد خودرو ایجاد می‌کند. قطر تایر (diameter) بعد از پهنا (width) و نسبت ابعاد (aspect ratio) روی تایر نوشته شده است. بسیاری از مردم نمی‌دانند معنی این اعداد چیست یا قطر تایر چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد. تصویر زیر ترتیب قرارگیری این اعداد روی یک تایر را نشان می‌دهد.

هر چه قطر تایر بیشتر باشد، خودرو در هنگام رانندگی با سرعت بالا ثبات بیشتری دارد و می‌توانند دیسک ترمز‌های بزرگتری را در خود جای دهد. استفاده از دیسک ترمز‌های بزرگتر باعث ترمزگیری خوب و ایستادن در فاصله‌ی کم می‌شود. بسیاری از مردم ظاهر تایر‌های بزرگتر را نیز دوست دارند.

اما تایر‌های بزرگتر عملکرد خودرو را تحت الشعاع قرار می‌دهند. تایر‌های بزرگتر نسبت به خم شدن آسیب پذیرتر هستند، آن‌ها کمی ‌مرکز ثقل خودرو را تغییر داده و دور زدن را دشوارتر می‌کنند. استفاده از تایر‌های بزرگتر باعث لرزش زیادتر در هنگام رانندگی نیز می‌شود. دلیل رخ دادن این مسائل در رانندگی با تایر‌های بزرگتر نازکتر بودن دیواره‌ی کناری این تایر‌ها برای جبران اندازه‌ی آن‌ها است.

نقش سفتی تایر در ایمنی خودرو

لاستیک رویه‌ی تایر می‌تواند سفت یا نرم باشد. تایر‌های نرم بهتر سطح جاده را می‌گیرند. نرمیت تایر باعث ترمزگیری خوب خودرو و بهبود کشش می‌شود. اما تایر‌های نرم سریع‌تر ساییده شده و نسبت به خطرات کوچکی مانند چاله‌ها و ذرات شن و ماسه درون جاده که راحتی سرنشین را کم می‌کنند آسیب پذیرتر هستند.

تایر‌های سفت ممکن است کشش کمتری با سطح جاده داشته باشند، اما عملکرد بهتری در شرایط رانندگی سخت مانند رانندگی در سرعت بالا یا در مسیر‌های دشوار دارند. پایداری حرکت در پیچ‌ها نیز با تایر‌های سفت بیشتر است. بنابراین، بهتر است جنس لاستیک و نرمیت تایر خود را بسته به مسیری که در آن رانندگی می‌کنید انتخاب کنید.

نقش تایر در ایمنی خودرو: پهنای تایر

در هنگام بررسی نقش تایر در ایمنی خودرو، باید به پهنای تایر نیز توجه کنید. ممکن است فکر کنید پهنای بیشتر تایر باعث عملکرد بهتر، بالانس خوب، عدم لرزش و ترمزگیری خوب می‌شود. اما این همیشه درست نیست.

پهنای تایر باید بسته به فنربندی خودرو انتخاب شود. اگر سیستم فنربندی خودروی شما بهبودیافته نیست، تایرهای پهن‌تر کنترل خودرو را مشکل کرده و ایمنی آن را پایین می‌آورند. در این شرایط تایر‌ها به تغییرات جاده واکنش‌های شدید نشان داده و فرمان در هنگام رانندگی از دست شما بیرون می‌پرد.

بنابراین، برای عدم لرزش در هنگام رانندگی و داشتن بالانس خوب، بهتر است در هنگام خرید تایر به نسبت اسکراب خودروی خود دقت کنید. برای این کار می‌تونید از تکنسین‌های متخصص کمک بگیرید.

نتیجه: نقش تایر در ایمنی خودرو

در این مقاله در مورد نقش تایر در ایمنی خودرو و راحتی سرنشین‌ها صحبت کردیم. برای داشتن یک تجربه‌ی خوب در رانندگی، باید علاوه بر موتور خودرو و سیستم‌های درون آن، به انتخاب یک تایر مناسب نیز توجه کنید. عوامل مختلفی مانند فشار تایر، قطر، پهنا، سفتی و الگوهای ساییدگی رویه تایر خودرو می‌توانند به شما در انتخاب یک تایر مناسب برای رانندگی امن در جاده‌ها، بالانس خوب، عدم لرزش، پایداری حرکت در پیچ‌ها، ترمزگیری خوب و ایستادن در فاصله‌ی کم کمک کنند. امیدواریم این پست برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید